abradab *:*:*:*:*:*abradab*:*:*:*:*

Temat: Biopsja płuca

Podsumowując, mamy takie wyniki:
TK:
Cytat:
PRZYŚCIENNA ZMIANA LITA NA GRANICY SEGMENTU 3 i 5 PO STRONIE PRAWEJ W LINII ŚRODKOWO OBOJCZYKOWEJ W PŁASZCZYŹNIE SKANU 32,5 mm/ 18,1 mm O ŚREDNIEJ GĘSTOŚCI 55,0 jH WZMACNIAJĄCA SIĘ DO OKOŁO 77,0 jH Z TOWARZYSZĄCYMI ZROSTAMI OPŁUCNEJ I OSIERDZIA.

i BAC:
Cytat:
W zaaspirowanym materiale pojedyńcze komórki zapalne i histiocytarne oraz pojedyńcze grupy komórek nabłonkowatych z cechami atypii jądrowej. WSKAZANE KONTROLNE BAC


Bardzo mi przykro, ale wygląda to na raka płuca.
Kolejna BAC to moim zdaniem strata czasu.


To może być nowotwór płuca. Jednak - zmiana położona jest na granicy segmentów 3 i 5 - być może w szczelinie pomiędzy płatem górnym i środkowym - w tej lokalizacji niekiedy lokalizują się resztkowe zbiorniki płynowe po przebytych infekcjach. Segment 5 to częste miejsce lokalizowania się zwłóknień pozapalnych. Dodatkowo opisywane są zrosty okolicy opłucnej/osierdzia - przemawia to za zmianami pozapalnymi.

Wzmocnienie kontrastowe i atypia w BAC - to cechy niepokojące, mogą być typowe dla nowotworu.

Uważam, że w twojej sytuacji najważniejsze jest całościowe spojrzenie na wyniki - w szczególności obraz badania tomokomputerowego, poparty przez doświadczone oko. Uważam, że torakochirurdzy mają bardzo duże doświadczenie związane z diagnostyką wczesnych zmian w płucach. W szczególności doświadczeni torakochirurdzy, a na takiego trafiłeś.


Źródło: forum-onkologiczne.com.pl/forum/viewtopic.php?t=1042Temat: Biopsja płuca
Podsumowując, mamy takie wyniki:
TK:

PRZYŚCIENNA ZMIANA LITA NA GRANICY SEGMENTU 3 i 5 PO STRONIE PRAWEJ W LINII ŚRODKOWO OBOJCZYKOWEJ W PŁASZCZYŹNIE SKANU 32,5 mm/ 18,1 mm O ŚREDNIEJ GĘSTOŚCI 55,0 jH WZMACNIAJĄCA SIĘ DO OKOŁO 77,0 jH Z TOWARZYSZĄCYMI ZROSTAMI OPŁUCNEJ I OSIERDZIA.
i BAC:

W zaaspirowanym materiale pojedyńcze komórki zapalne i histiocytarne oraz pojedyńcze grupy komórek nabłonkowatych z cechami atypii jądrowej. WSKAZANE KONTROLNE BAC

Bardzo mi przykro, ale wygląda to na raka płuca.
Kolejna BAC to moim zdaniem strata czasu.

Na miejscu torakochirurga poradziłabym Ci wyrażenie zgody na operację
i jak najszybsze (po wykonaniu kilku koniecznych badań przedoperacyjnych) otwarcie klatki piersiowej.
Być może, rutynowo, zostanie jeszcze wcześniej wykonana bronchoskopia - by upewnić się, że drzewo oskrzelowe nie jest zajęte w innych miejscach. Ta zmiana to najpewniej zmiana obwodowa i najprawdopodobniej w bronchoskopii niedostępna (by np. pobrać wycinek celem wykonania badania histopatologicznego).

BAC, która została wykonana to inaczej biopsja aspiracyjna cienkoigłowa - pozwoliła ona jedynie na pobranie komórek do badania cytologicznego -
'atypia' w opisie przebadanych mikroskopowo komórek wskazuje z dużym prawdopodobieństwem na ich przemianę nowotworową.

nilif, napisz proszę nieco więcej o sobie -
wiek? palenie tytoniu? (jeśli tak to przez ile lat), przebyte choroby płuc (prócz ostatniego zapalenia płuc), inne schorzenia?

pozdrawiam ciepło,
wiem, że się boisz i nie jest Ci łatwo -
wiedz jednak, że nawet przy tej niepomyślnej opcji (czyt. jeśli to zmiana nowotworowa) - masz szansę na dalsze życie.
Trzeba jednak teraz działać.
Źródło: forum-onkologiczne.com.pl/forum/viewtopic.php?t=1042


Temat: rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
Witam , prosze o interpretację opisu TK z lutego 2010 i z kwietnia 2010r. mojego Taty

TK 5 luty
W obu płucach rozsiew guzków zarówno śródmiąższowo jak i podopłucnowo. Mnogie zmiany drobnoguzkowe oraz dość dużo guzków o wielkości 3-8 mm, niektóre z zwapnieniem. Nadwarstwienie opłucnowe w szczytach płuc. Płat górny prawego płuca o zmniejszonej objętości w nim powietrzna jama (54x 54 mm) o nieregularnie pogrubiałej ścianie. Wokół bardzo liczne spikularne drobno i grubo pasmowe wypustki. W górnym biegunie prawej wnęki plicykliczne nieregularna masa tkankowa o wielkości ok. 23x25 mm, łącząca się strefą tkankową otaczająca jamę. Oskrzela górnopłatowe o pogrubiałej ścianie i zwężone. Początkowe rozgałęzienia na segmentach (cie) oskrzelowe ze zgrubieniem ścian i nieregularnym przebiegiem. Kilka z odgałęzień oskrzeli segmentu II wydaje się drenować jamę. W śródpiersiu dość liczne węzły chłonne w przestrzenie okołonaczyniowej górnego śródpiersia. Pakiet węzłowy w loży VCS wielkości do 13-17x29 mm. Kilka węzłów w oknie aortalno-płucnym od 6-9 mm i podostrogowo (10-12 mm). Obustronne węzły oskrzelowe i oskrzelowo-płucne z wielkościami od 6-12mm, drobne węzły żył płucnych. Zmiany miażdżycowe aorty piersiowej. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego, bez patologii ogniskowych.
___________________________
TK z 14 kwietnia 2010r.

Na granicy segmentu II i III prawego płuca widoczna grubościenna jama powietrzna o nierównych obrysach z pasmowatymi wypustkami na obowdzie. Zmiana o podobnym charakterze przywnękowo w segmencie I prawego płuca o wymiarach do ok. 27x34mm. W segmentach górnych płuca prawego widoczne guzkowe zagęszczenia średnicy do ok. 19 mm oraz drobnoplamiste rozsiane zagęszczenia miąższu. Niewielkie zwapnienie w segmencie VI pr. płuca o średnicy ok. 7mm. Drobne zrosty obiema kopułami przepony. Pojedyńcze powiększone węzły chłonne w obrębie śródpiersia do ok. 12 mm przed tchawicą. Poza tym obraz tkanki płucnej oraz śródpiersia bez widocznych zmian patologicznych w badaniu TK. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa TH.
_________________

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Przepraszam za błędy , jeśli takie wystąpiły Tata dyktował mi opisy prze tel.

[ Dodano: 2010-04-23, 21:00 ]
Źródło: forum-onkologiczne.com.pl/forum/viewtopic.php?t=1207


Temat: rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
Badanie TK klatki piersiowej : klinicznie NSCL dex
Na granicy segmentów II i III prawego płuca widoczna nieregularna grubościenna jama powietrzna o wymiarach do ok. 42x69 mm. W sąsiedztwie zmiany widoczne liczne guzkowe zagęszczenia miąższu średnicy do ok. 21 mm - najpewniej rozsiew procesu npl. Odcinkowo pogrubiała opłucna w szczycie prawego płuca. W okolicy wnęki prawego płuca patologiczna masa tkankowa o wymiarach ok. 49x40mm i gęstości około 54jH uciskająca i zwężająca światło oskrzela głównego prawego. Zmainy naciekowe w szczycie prawego płuca. Drobne zrosty nad obiema kopułami przepony. Pojedyńcze powiększone węzły chłonne w obrębie śródpiersia średnicy do ok. 29mm w okolicy podostrogowej. Po za tym obraz tkanki płucnej oraz śródpiersia bez widocznych zmian patologicznych w badaniu TK. Zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze kręgosłupa Th.
Wnioski:obraz TK przemawia za naciekiem npl prawego płuca za zmianami meta.


Badanie TK jamy brzusznej:
Na granicy lewego i prawego płata wątroby hypodensyjny nieregularny obaszar o policyklicznych obrysach średnicy do ok. 48mm ulegający niewielkiemu brzeżnemu wzmocnieniu w fazie po dożylnym podaniu środka kontrastowego - obraz TK supektywny o meta. Po za tym wątroba powiekszona o wymiarze AP ok. 187 mm bez widocznych zmian ogniskowych. Trzustka nie pogrubiała jednorodna bez widocznych zmian ogniskowych. Śledziona nie powiększona, jednorodna. Obie nerki w typowej lokalizacji bez widocznych zmian. Aorta brzuszna nieco poszerzona o wymiarze AP ok. 29 mm z niewielkimi przyściennymi zmianami miażdżycowymi i przyścienna skrzepliną.

Tata od trzech tygodni stale gorączkuje. Temperatura 37-38 st. oraz ma silne bóle miedzyżebrowe. Po dzisiejszym badaniu TK - nie wiadomo co jest przyczyną tych bóli. Lekarz też nie potrafił nic powiedzieć. "Nie wie co jest przyczyną tych bóli". Tata dostał skierowanie do Zakładu Medycyny Nuklearnej. Ponadto od przyszlego tygodnia ma być podawana chemia 1 wlew co 3 tygodnie.

Otrzymane lekarstwa: DICLOFENAC GSK, AMIZEPIN 200mg, IPP 40 mg, Refastin 100mg, Pabi-Dexamethason 1mg, Myopam oraz UST 30 (nie wiem czy pierwsza litera to u czy M) - to lekarstwo będzie dopiero jutro do odbioru.


Proszę o pomoc, interpretację.
Źródło: forum-onkologiczne.com.pl/forum/viewtopic.php?t=1207


Temat: rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
Witam, tak jak pisałam wcześniej mam kilka dokumentów n/t choroby Taty, zacznę może od początku:

Wynika badania radiologicznego z dnia 07.08.2009r. (na jego podstawie został przyjęty do szpitala i do dnia 11.09.2009r. leczony na gruźlicę:
cytuję:
"smużkowate zacienienia w górnym polu płuca prawego i prawej okolicy podobojczykowej łączące się z górnym biegunem płuca prawego sugerujące obecność czynnego procesu zapalnego (swoistego) , po za tym pola płucne bez zagęszczeń ogniskowych o nieco wzmożonym przywnękowo rysunku okołooskrzelowym; sylwetka sercowo-naczyniowa w granicach normy; zrosty w obrębie prawego kąta przeponowo-żebrowwego. BEZWZGLĘDNA KONSULTACJA PULOMOLOGICZNA

Do szpitala przyjęty został dnia 11.08.2009r. - stwierdzono, ze jest chory na gruźlice. Podczas leczenia podawano PZA, EMB, Nidrazid, RMP, Thiocdin, Ranigast, Flegamina.
Przez cały okrers tego liczenia szpitalnego temperatura 37,5 do 37,9 st. Nie reagowano. Między czasie kazano "pluć" do kubeczka, by sprawdzić czy "prądkuje". Nie prądkował.
Z uwagi na pogarszający się stan, prośby i błagania mamy jak i Taty , przeprowadzono 01.09.2009r. bronchoskopię. oto jej wynik:

"Lewa struna głosowa pokryta białawym nalotem, ruchoma oddechowo. Po stronie prawej na tylnej ścianie oskrzela głównego oraz w ujściu oskrzela płata górnego tkwią kalafiorowate twory- pobrano wycinki. Pozostałe oskrzela b/z .

Badanie cytologiczne - popluczyny oskrzelowe z dnia 04.09.2009r.:

"Pojedyńcze komórki dolnych dróg oddechowych"


Badanie histopatologiczne - wycinki z oskrzela z dnia 07.09.2009r.
"Bronchitis chronica
Carcinoma planoepitheliale
Foci carcinomatosi parvi"


Konsultacja terakochirurgiczna z dnia 08.09.2009r.
" Brak badania TK uniemożliwia podjecie decyzji odnośnie leczenia operacyjnego. Odnośnie b-f (kalafiorowate twory na tylnej ścianie oskrzela głównego prawego - ile cm od ostrogi).

Opis TK z dnia 09.09.2009r.
"Badanie wykonano w technice spiralnej po podaniu kontrastu dożylnie. W biegunie górnym wnęki płuca prawego widoczna jest zmiana rozrostowa wielkości dochodzącej do 5,5 cm z rozległymi obszarami niedodmowo-zapalnymi płata górnego płuca prawego, w jego obrębie widoczne również widoczne ogniska rozpadowe na obszarze wielkości dochodzącej do 6cm z poziomem płynu. Widoczne są pakiety węzłów chłonnych wzdłuż przedniej ściany tchawicy wielkości dochodzącej do 3 cm. Zmiana okrężnie nacieka oskrzele płatowe górne wzdłuż górnego brzegu oskrzela głównego, dochodzi na odległość około 1,5 cm od podziału tchawicy. W obrębie płuca lewego wzdłuż szczeliny międzypłatowej widoczne zmiany drobnoguzkowe wielkości do 5mm. Innych zmian ogniskowuch nie uwidoczniono. Aorta nieposzerzona. Narządy jamy brzusznej objete badaniem - prawidłowe. Struktury kostne objęte badaniem - prawidłowe.

Z uwagi na fakt , ze tamtejsza Pani Doktor nie chciała podjąc się leczenia pacjęta , jak powiedziała "W tym stopniu zaawansowania" Tata wypisał się na własne żądanie ze szpitala w dniu 11.09.2009r. , a w dniu 14.09.2009r. został przyjęty już do innego szpitala gdzie rozpoznanie było następujące:

Rak płaskonabłonkowy płuca prawego. Węzłowica śródpiersia. Stan po zawale m. sercowego.
Zastosowano leczenie: Mediastinoskopia. Excisio lgl mediastini
Z uwagi na graniczną operacyjność oraz węzłowice śródpiersia wskazane rozważenie chemioterapii indukcyjnej.

Bronchoskopia z dn. 15.09.209r.
Krtań lekko obrzęknięta z nalotami włóknika. Tchawica i ostroga główna bez zmian. Na ścianie bocznej oskrzela głównego prawego w odległości do 1 cm od ostrogi głównej egzfityczne twory. Po stronie lewej drzewo oskrzlowe bez zmian.

Badanie histopatologiczne z dnia 01.10.2009r.
Opis makroskopowy: kilka drobnych brunatnych strzępków tkankowych 1xcał.
Rozpoznanie Y.99.90-1x
Anthracosis lymphonodulorum. Utkania nowotworowego nie stwierdzono.

Wypisany do domu.


Potem od dnia 07.10.2009r. znowu w szpitalu:
- rozponanie: C34.8 rak płaskonabłonkowy płuca prawego, choroba wieńcowa, stan po zawale m.serca ściany dolnej i tylnej w 2006r. Stan po PCI, Cukrzyca, chemioterapia - 1 kurs PG

- zastosowanie lecznicze: 99.25 - wstrzyknięcie lub wlew chemioterapeutyku przeciwnowotworowego, tak samo było w następnych dniach, tj. 13.10.09; 04.11.09, 10.11.09, 25,11,09, 01.12.09; 18.12.09; 30.12.09; 05.01.2010r.

Jutro moge przedstawić jeszcze TK z lutego 2010r. obecnie nie mamy w domu, tata nie otrzymał jeszcze kopii.RTG klatki piersiowej 24.09.2009 : w polu górnym prawym nieregularne zacienienie zlewające się z cieniem śródpiersia; we wnęce prawej guzowate zacienienie; płuco lewe bez zmian; sylwetka serca w normie

[ Dodano: 2010-04-14, 18:15 ]
Źródło: forum-onkologiczne.com.pl/forum/viewtopic.php?t=1207